Бухгалтерський аутсорсинг для IT компаній

Ведення обліку та оптимізації                                                                            податків для IT компаній

 

Говорячи про систему оподаткування, то компанії ІТ, як і багато інших, віддають перевагу спрощеній системі оподаткування – єдиному податку. На єдиному податку є вибір між 4 групами, першу та четверту ми відкинемо відразу, так як для надання ІТ послуг, вони не підходять. Щоб вибрати оптимальну для себе систему, з двох, що залишилися, спершу варто хоча б приблизно розрахувати навантаження, яке буде покладатися на компанію. Групи єдиного податку відрізняються між собою такими критеріями:

– сумою річного доходу; кількістю найманих працівників; можливістю отримати статус платника ПДВ

 

Таблиця порівняння ІІ та ІІІ групи єдиного податку

Платники податку Критерії єдиноподатників Особливості діяльності Основна ставка податку
2 група – кількість найманих працівників не більше 10 осіб

-річний обсяг доходу не повинен перевищувати

1 500 000 грн.

здійснюють господарську діяльність з надання послуг** (у т.ч. побутових) платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства до 20 % мін зарплати у розрахунку на календарний місяць

максимальна сума до 01.12.15

243,60 грн

3 група -кількість найманих працівників – без обмежень;

-обсяг доходу не повинен перевищувати

20 000 000 грн.

Здійснюють будь-які види діяльності, крім тих, які заборонені платникам єдиного податку*** 2% – від доходу для платників ПДВ

4%– від доходу для неплатників ПДВ

 

Підприємці на ІІ групі єдиного податку не можуть надавати послуги нерезидентам. Варіант єдиного податку ІІІ групи відмінно підійде для IT компаній, з податком 2% – 4% і можливістю стати платником ПДВ. Серед законних способів оптимізації оподаткування в компаніях ІТ, можна виділити: Оптимізація працевлаштування співробітників; Використання пільги з ПДВ.

Як компаніям заощадити на зарплатах ?

Є кілька способів оптимізувати оподаткування в ІТ індустрії, і звести до мінімуму сплату податків у державну скарбницю. Одним з таких способів є правильна побудова трудових взаємин між компанією та найманими працівниками.

Компанії, щоб не сплачувати такі податки з зарплати як ПДФО, ЄСВ, військовий збір, вдаються до хитрощів і замість того, щоб укладати трудовий договір з фізичною особою, вони укладають контракт з приватним підприємцем (ФОП). Деякі компанії ІТ, боячись викликати, таким способом, підозри у податківців – частину співробітників офіційно працевлаштовують, а частину – реєструють як підприємців.

Розглянемо можливі схеми оптимізації трудових взаємин:

Податкове навантаження:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ФОП

Схема роботи №1 – залучають програмістів як підприємців, є найбільш вигідною для компаній ІТ. Тут можливі два варіанти роботи:

ФОП укладають контракти безпосередньо з нерезидентом-замовником;

Українська компанія отримує кошти від нерезидента-замовника і розподіляє далі підприємцям.

При першому варіанті, фізична особа-підприємець укладає безпосередньо договір з нерезидентом-замовником і від нього ж отримує винагороду після виконання послуг. З отриманого доходу підприємець повинен сплатити податки:

4% єдиного податку;

ЄСВ 34,7 від мінімальної зарплати( на сьогодні 478,17 грн.);

При другому варіанті, все податкове навантаження припадає на компанію. Мінус цього варіанту в тому, що компанія повинна організувати бухгалтерський облік для даних підприємців, і сплатити за них необхідні податки. Як правило, бухгалтерський облік веде бухгалтер, який знаходиться в штаті, або аутсорсингова бухгалтерська компанія. При штатному бухгалтері, коли вся документація ведеться і зберігається в офісі, є можливість що при перевірці податків, відносини між компанією та ФОП можуть визнати трудовими з витікаючи ми податковими і соціальними наслідками(нарахування штрафів). Саме тому, кращий варіант – це послуги аутсорсингової бухгалтерської компанії.

Трудовий договір

Компанія офіційно працевлаштовує всіх співробітників, а це означає:

З кожним потрібно укласти договір;

Повідомити податкову про прийнятих працівників;

Вести кадровий та бухгалтерський облік (розрахунок ЗП, лікарняних, табеля обліку робочого часу);

Сплачувати податки – ЄСВ, ПДФО, військовий збір;

Подавати щомісячну звітність по найманим працівникам.

Схема звісно не найвигідніша, враховуючи те, що для вищезгаданого Вам доведеться утримувати в штаті ще й бухгалтера, ну або ж скористатися аутсорсинговою бухгалтерською компанією, для ведення кадрового та бухгалтерського обліку.

Змішаний штат

Дана схема поєднує в собі дві попередні. У цьому випадку трудові договори укладаються з базовими співробітниками, а вже з додатковим складом укладається контракт на надання підприємницьких послуг.

Коротка пам’ятка  для фірм ІТ, що працює з ФОП

Фірма ІТ, яка наймає до співпраці ФОП-програмістів, буде викликати менше претензій з боку перевіряючих, якщо вона, як мінімум:

Прямо показує, що вона посередник, який організовує пошук і координування роботи офшорних програмістів в статусі independent contractor для конкретного проекту.

Програмісти, які є ФОП, здебільшого працюють віддалено і не тільки з цією фіромою.

Залучені програмісти використовують своє обладнання.

Залучені програмісти до цього не значилися співробітниками цієї ж фірми.

Залучені програмісти не підкоряються правилам внутрішнього трудового розпорядку замовника і не перебувають постійно в офісі замовника.

Аутстафінг

Аутстаффінг персоналу як один з ефективних способів мінімізації витрат підприємства, зокрема за рахунок податкової оптимізації, набуває все більшої популярності серед різного типу компаній. Під аутстаффінгом персоналу мається на увазі вивід за штат підприємства працівників та оформлення їх в штаті спеціалізованої компанії-аутстаффера.

У кожній зі схем, крім схеми аутстафінгу, існує податкове навантаження, десь воно більше десь менше, але нівелювати його повністю не вдасться. Використовуючи четверту схему, підприємство повинно включати собі у витрати оплату послуг аутстаффінгових компанії, завдяки цьому можна оптимізувати податки.

Не залежно від того, який з варіантів Ви обрали для своєї компанії, немає такої ситуації в якій фахівці нашої компанії не змогли б Вам допомогти, розглянемо кожен з них окремо:

Спектр послуг для ФОП

 

 

 

Податок на додану вартість (ПДВ)

Для платників ПДВ згідноз нормами пункту 26-1. Підроздулу2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України введені і діють пільги по звільненню від ПДВ.

Зокрема, з 1 січня 2013 року до 1 січня 2023, операції з постачання програмної продукції, звільняються від обкладення податком на додану вартість. Ця норма застосовується до внутрішніх українських контрактів.

Згідно Закону до програмної продукції відносяться:

Результат комп’ютерного програмування у вигляді операційної системи, системної, прикладної, розважальної та/або навчальної комп’ютерної програми (їх компонентів), а також у вигляді інтернет-сайтів та /або онлайн сервісів;

Криптографічні засоби захисту інформації.

Увага: при експорті послуг, коли послуги надаються українською компанією нерезиденту, визначеного переліку послуг, згідно спеціальній статті Податкового кодексу, що не є пільгою, а відповідає міжнародній практиці.

Як бачите, для компаній ІТ в Україні створені непогані умови, які дозволяють розвиватися і розширятися у сфері програмування, що дозволяє нам прискорити технічний процес і зайняти почесне місце в ІТ індустрії на світовому рівні.

Якщо під час читання цієї статті у Вас виникли питання, або Ви хочете отримати більш детальну консультацію, звертайтеся до наших фахівців, ми завжди готові Вам допомогти.